ATP SERTİFİKALI TİCARİ ARAÇ SOĞUTUCUSU – FRICOLD

Soğuk zincir taşımacılığında, ATP Konvansiyonu gereği bozulabilir ürünlerin taşınmasında kullanılan araçların uluslararası ATP sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu sertifika, aracın bozulabilir yiyecek taşımaya uygun sınıfta olduğunu ispatlamaktadır. Uluslararası taşımacılıkta zorunlu olan bu belge ülkemizde de yakın zamanda zorunlu hale gelecektir. Bu belgenin amacı çabuk bozulan, dayanıksız ürünlerin koruma koşullarını iyileştirmek ve bu sayede de gıda güvenliğini arttırarak insan sağlığını olası tehditlerden korumaktır. Fricold olarak bu sertifikayı almaya hak kazanan Türkiye’deki ilk firmalardan biriyiz.

ATP Belgesinin Avantajları:

ATP sertifikası frigorifik yük taşıma yaparken garantinizdir.
ATP sertifikası frigorifik aracınızın değerini artırır.
ATP sertifikası işletmenizin kalite standartlarını yükseltir.

ATP konvansiyonu nedir?

1970 yılında kabul edilen ATP antlaşmasında, komisyonun kendi belirlediği standartlara göre bozulabilir gıda maddeleri için buzdolabı, derin dondurucu, soğutma sağlayan araçlar gibi ekipmanların dışında başka ekipmanın kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir. Gıda maddelerinin, hangi taşıma yöntemiyle taşındığı ve taşıma şeklinin ne olduğu ATP Konvansiyonunda belirlenir. Bu belirlemeler detaylı bir şekilde yapılır. Ürünün özelliğine göre, taşınması gereken sıcaklık derecesi özellikleri belirlenir.

ATP Konvansiyonunun amacı

Antlaşmayı kabul eden taraflar; bozulabilir maddelerin saklanma şekilleri kalitesinin yükseltilmesi ve özellikle uluslararası ticarette bu maddelerin saklanma koşullarının iyileştirilmesi ile ticaretlerinin artacağını düşünerek bu antlaşmayı imzalamışlardır. Antlaşmaya göre taraf ülkeler arası sınır ötesi bozulabilir gıda maddesi taşıması yapılırken ATP sertifikası olmayan araçları kullanmak yasa dışıdır. ATP, belirlenmiş bazı bozulabilir gıda maddelerinin uluslararası taşınması (meyve ve sebzeler bu kapsamın dışındadır) ile ilgili bazı kural ve standartların belirlendiği bir antlaşmadır. Antlaşmanın hedefi ortak uluslararası kabul görmüş standartları belirleyerek uluslararası trafiği kolaylaştırmaktır. Avrupa’da uluslararası frigorifik yük taşımacılığında ATP belgesi zorunludur.

Taşımacılıkta ATP belgesinin zorunlu olduğu ülkeler:

Almanya, Arnavutluk, Amerika Birleşik Devletleri, Andorra, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fas, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Moldova, Monaco, Norveç, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tunus, Ukrayna, Yunanistan


FRB 300 ATP SERTİFİKASI İNDİR        FRB 350 ATP SERTİFİKASI İNDİR       FRB 450 ATP SERTİFİKASI İNDİR
FRB 600 ATP SERTİFİKASI İNDİR

ECE R10 Belgesi:

E işareti, ECE uygunluk işareti şeklinde de adlandırılan, onaylanmış bileşenler dahilinde motorlu taşıtların, Avrupa Birliği kapsamında kara yollarında taşıması gereken şartları sağladığını belirten işaretleme ve sertifikalandırmadır. ECE Belgesi, motorlu araçlar ve römorkların aksamı, sistemi ya da ayrı teknik üniteleri ile ilgili Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu ve Türkiye yasaları kapsamında kabul görmüş yönetmeliklere uygun olduğunu belirten bir güvenlik sertifikasıdır. E işareti ile belgelendirilmiş ürünler tüm AB üyesi ülkeler tarafından tanınmaktadır. Frigoblock Soğutma Sistemleri tarafından üretilen FRICOLD markalı tüm ticari araç soğutucular ECE R10 belgesine sahiptir. Bu satın almış olduğunuz ürünün, AB standartlarına göre kaliteli olduğunun göstergesidir.

ECE R10 BELGEMİZİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

DİĞER SERTİFİKALARIMIZ


ISO 9001:2015         ISO14001:2015       ISO 45001:2018         HACCP